Lidhje

100 vjetori i shtypshkronjës së françeskanëve "At Gjergj Fishta"


100 vjetori i shtypshkronjës Gjergj Fishta
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

100 vjetori i shtypshkronjës Gjergj Fishta

Në Shkodër, u përkujtua 100 vjetori i shtypshkronjës së françeskanëve "At Gjergj Fishta", një ndër të parat shtypshkronja të vendosura në Shqipëri pas shpalljes së Pavarësisë. Në këtë shtypshkronjë u botuan rreth 400 revista dhe libra të françeskanëve të shquar, që lanë gjurmë në kulturën kombëtare. Në vitin 1945 shtypshkronja u mbydh nga rregjimi komunist për tu rihapur pas rifitimit të lirive fetare në Shqipëri.

100 vjetori i shtypshkronjës Gjergj Fishta
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

XS
SM
MD
LG