Lidhje

Motive sigurie, ndeshja me Izraelin jo në Shkodër


Në Shqipëri, katër të arrestuarit në fundjavë dyshohet se po përgatiteshin për një sulm terrorist gjatë ndeshjes së futbollit mes Shqipërisë dhe Izraelit e parashikuar për të shtunën e ardhshme në qytetin e Shkodrës. Sot u njoftua se ndeshja është spostuar dhe se ajo do të zhvillohet në stadiumin e qytetit të Elbasanit “për motive sigurie”. Burime të ndryshme të cilat citohen dhe nga mediat shqiptare, bëjnë të ditur se informazionet për aktivitetin e grupit dhe dyshimet për përgatitjen e akteve terroriste, kanë mbërritur pranë autoriteteve shqiptare nga shërbimet sekrete izraelite.

Operacioni i cili u zhvillua paralelisht dhe në Kosovë çoi në arrestimin e të patën 13 personave deri tani, nga të cilët dy u arrestuan gjatë ditës së djeshme nga autoritete kosovare.

Në dokumentin e prokurorisë së Posaçme të Kosovës, thuhet se shtatë të arrestuarit ishin në kontakt me pjesëtarin e grupit militant Shteti Islamik, Lavdrim Muhaxheri, i cili u bë i njohur në korrik të vitit 2014 pasi që postoi në Facebook fotografi grafike të veprimeve të tij, nga i cili kishin marrë udhëzime për sulme. "Ata po përgatisnin sulme terroriste në rajonin e Ballkanit, fillimisht në Kosovë. Ata kishin planifikuat sulme mbi ndërtesa të ndryshme, mbi institucionet e sigurisë, të frikësojnë popullsinë, të destabilizojnë vendin dhe të shkatërrojnë strukturat ekonomike, politike dhe financiare", thuhet në dokumentin e prokurorisë së posaçme. Prokuroria pretendon se njëri nga të arrestuarit një kohë ka marrë pjesë në veprimtaritë e grupit militant Shteti Islamik në Siri.

Në Shqipëri Gjykata e Krimeve të Rënda la dje masën e arrestit në burg për të katër personat e dyshuar se “në bashkëpunim me njëri-tjetrin dhe shtetas të tjerë jashtë vendit, kanë propaganduar nxitjen e urrejtjes, rekrutimin e personave për të shkuar në Siri përkrah organizatës terroriste ISIS, se kanë mbështetur me logjistikë e financime këtë organizatë terroriste, si dhe se mund të udhëtonin në zonat e konfliktit në vendet e Lindjes së Mesme”.

Seanca ndaj tyre u parapri nga masa shtesë sigurie në Gjykatë. Prokurorët të cilët deklaruan se kanë provat e mjaftueshme që vërtetojnë aktivitetin e të arrestuarve, nuk kanë ende një numër të saktë të personave që janë rekrutuar.

Përpara gjykatësve dy prej të dyshuarve Bekim Protopapa, me profesion mjek dhe Ergys Faslia, i cili dyshohet të jetë kreu i grupit, nuk pranuan akuzat duke deklaruar se janë arrestuar vetëm për shkak të besimit të tyre. Ndërsa dy të tjerët, Xhezair Fishti, i vetshpallur imam dhe Medat Hasani, nuk dhanë deklarata përpara trupit gjykues.

XS
SM
MD
LG