Lidhje

Në Veri të Shqipërisë rishfaqet sëmundja e gjedhit


Rishfaqet semundja e gjedhit ne veri te Shqiperise
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:56 0:00

Rishfaqet semundja e gjedhit ne veri te Shqiperise

Në disa zona, në Veri të Shqipërisë, është rishfaqur sëmundja e gjedhit,(Dermatoza Nodulare). Kjo ka vënë në alarm fermerët dhe stukturat vendore, të cilat po apelojnë për vazhdimin e fushatës së vaksimimit parandalues, fushatë e cila nisi në fund të muajit korrik, pas evidentimit të rasteve të para të sëmundjes në Shqipëri dhe Rajon. Një nga zonat më të prekura është Bashkia Vau Dejës, ku më shumë se 70 përqind e familjeve, si burim jetese kanë prodhimet e tyre bujqësore dhe blegtorale. Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Pëllumb Sulo, përgatiti kronikën:

Rishfaqet semundja e gjedhit ne veri te Shqiperise
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:56 0:00

XS
SM
MD
LG