Lidhje

50 vjet nga ndalimi i fesë në Shqipëri


50 vjet nga ndalimi i fesë në Shqipëri
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:36 0:00

50 vite më parë, diktatura komuniste nisi një luftë të re kundër fesë, klerit dhe institucioneve fetare duke ndaluar me ligj fenë dhe shpallur Shqipërinë vendin e parë ateist në botë. Me qindra klerikë u përndoqën dhe u burgosën, ndërsa 2169 kisha e xhami u shkatërruan.

XS
SM
MD
LG