Lidhje

Francë, dy policë qëllohen nga një i dyshuar për terrorizëm


Në ishullin francez Reunion pranë Madagaskarit, një burrë me lidhje të dyshuara me Islamistët radikalë qëlloi sot mbi dy oficerë të policisë, ndërsa ata po përpiqeshin ta arrestonin.

Personi u arrestua së bashku me nënën e tij. Pas kontrollit që kryen në apartamentin e tyre policia gjeti disa armë dhe lëndë shpërthyese konfirmoi ministri i brendëshëm francez.

Policët e plagosur u dërguan në spital me lëndime të lehta dhe jashtë rrezikut për jetën.

Në një deklaratë, ministri i brendëshëm tha se personi ishte shpallur në kërkim, për komente të tij “pro terrorizmit", por nuk dha më shumë detaje për këtë. Hetimet po zhvillohen nga prokurorët e antiterrorizmit, për shkak të lidhjeve të dyshuara të personit të arrestuar me islamistët radikalë.

Sulmi në territorin francez pranë Madagaskarit, vjen vetëm një javë pasi një polic francez u qëllua për vdekje në Paris. Organizata terroriste e Shtetit Islamik mori përsipër përgjegjsinë e këtij sulmi

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG