Lidhje

Kapen 9 mina me telekomandë në Lezhë


Policia vendore e Lezhës gjeti të enjten 9 mina me telekomandë të pajisura me telefon për shpërthim në distancë bashkë me materiale të tjera, që shërbenin për përgatitjen e tyre. Gjatë operacionit të koduar “Etalon” u arrestuan Franko Çinari, 21 vjeç, dhe Stavri Kotorri, 18 vjeç. Policia thotë se është në kërkim të një 30 vjeçari me inicialet E.T. Minat me telekomandë u gjetën nga policia në çantën sportive me të cilën po lëvizte njëri prej të arrestuarve.

Zyrtarët e policisë thonë se bëhet fjalë për një grup të strukturuar kriminal dhe se po punohet për zbulimin dhe arrestimin e bashkëpunëtorëve të tyre si dhe qëllimin ku do të përdoreshin minat.

Dy të arrestuarit dhe personi i tretë i shpallur në kërkim janë banorë të Tiranës.

Njëri nga të arrestuarit është 18 vjeçari Stavri Kotorri nga Tirana, djali i një biznesmeni ndërtimesh, ekzekutuar me armë zjarri katër vite më parë në oborrin e pallatit të tij, në Tiranë, ngjarje kjo ende e pa zbardhur plotësisht.

Minat e telekomanduara janë përdorur vitet e fundit në disa ngjarje të rënda kriminale, duke përfshirë kërcënime dhe vrasje të biznesmenëve dhe gjyqtarëve, por edhe në akte të cilësuara nga policia si terroriste.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG