Lidhje

SHBA do të zhvillojnë provë me interceptorë të raketave balistike


Shtetet e Bashkuara thonë se kanë në plan të zhvillojnë një provë me interceptorin e tyre të parë të raketave balistike, një ditë pasi Koreja e Veriut deklaroi se kishte kryer me sukses një provë me këto lloj raketash.

Prova amerikane, e cila kushton $224 millionë dollarë, është pjesë e një programi, tha zëdhënësi i Pentagonit.

Agjencia shtetërore e lajmeve e Koresë së Veriut njoftoi se prova më e fundit e një rakete balistike u krye me sukses. Agjencia koreanoveriore shtoi se për këtë qëllim u përdor një sistemi i ri telekomandimi me precision të lartë, si dhe një platformë e lëvizshme lëshimi.

Në Korenë e Jugut, zyrtarët ushtarakë thanë se raketa e lëshuar dje nga Veriu fqinj ishte e tipit Scud dhe ra në Detin e Japonisë, rreth 450 kilometra larg bregut lindor të Koresë së Veriut.

Kjo është prova e tretë brenda pak javësh dhe bëhet menjëherë pasi udhëheqësit e grupit të Shtatëshes i kërkuan Penianit tërhiqej nga ambiciet bërthamore.

Kanali shtetëror koreanoverior, KRT, e njoftoi lëshimin e raketës të martën, duke e shoqëruar me foto të udhëheqësit Kim Jong Un.

“Prova e fundit kishte si qëllim verifikim e aspekteve teknologjike të raketës së tipit të ri me një sistemi preçiz drejtimi, që do të na mundësojë të godasim objektivat e armikut me saktësi. U provua edhe funksionimi i një mjeti vetëlëvizës me shumë rrota si platformë lëshimi për kushte beteje. Fjala është për një raketë me rreze të mesme veprimi që u testua për të vëzhguar nga distanca fazën e fundit të telekomanduar të mbushjes së saj,” deklaroi spikerja e kanalit shtetëror koreanoverior.

Komanda amerikane e Paqësorit tha se e gjurmoi raketën balistike për rreth gjashtë minuta dhe konkludoi se nuk përbënte rrezikshmëri për Amerikën e Veriut.

Presidenti Donald Trump u shpreh nëpërmjet Twitter-it se Koreja e Veriut ka nëpërkëmbur edhe vendin fqinj, Kinën, duke testuar një tjetër raketë balistike. Presidenti Trump njohu gjithashtu përpjekjet e Kinës për të përmbajtur ambiciet ushtarake të Koresë së Veriut.

Kina është shprehur vazhdimisht se vlerëson dialogun si rrugën për të zgjidhur ngërçin rreth programit bërthamor të Koresë së Veriut.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG