Lidhje

BE: Zgjedhjet në Kosovë konkurruese, në veri raste kërcënimesh

  • Leonat Shehu

Vëzhguesit e Bashkimit Evropian thanë të martën se zgjedhjet e së dielës në Kosovë ishin konkurruese dhe paqësore në pjesën më të madhe të Kosovës. Ata thanë se i tillë nuk ishte edhe në veriun e Kosovës të banuar me shumicë serbe, ku sipas tyre procesi u dëmtua nga frikësimi dhe rastet e dhunës ndaj kandidatëve dhe votuesve brenda komunitetit serb. Mbi 29 mijë vëzhgues vendas e ndërkombëtarë ndoqën votimet e së dielës në Kosovë. Nga Prishtina njofton korrespondenti ynë, Leonat Shehu.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG