Lidhje

Pence: Agresioni rus, kërcënimi më i madh ndaj shteteve balltike


Nënpresidenti amerikan Mike Pence siguroi sot udhëheqësit e vendeve baltike se Shtetet e Bashkuara janë të angazhuara për mbrojtjen e rajonit. Në një konferencë të përbashkët për shtyp me presidentët e Estonisë, Lituanisë dhe Letonisë, zoti Pence tha se "Rusia është një kërcënim i paparashikueshëm" ndërsa shfaqi shpresën për përmirësimin e marrëdhënieve me Moskën.

Pence viziton vendet baltike
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:27 0:00

Nënpresidenti amerikan, Mike Pence, tha sot se nuk ka kërcënim më të madh për shtetet baltike se sa "fantazma e agresionit" nga Rusia, ndërsa ai premtoi mbështetje për aleatët e NATO-s, Estoninë, Letoninë dhe Lituaninë.

“Në këtë moment Rusia përpiqet të ripërcaktojë kufijtë ndërkombëtarë me forcë, të dëmtojë demokracitë e vendeve sovrane dhe të përçajë vendet e lira të Evropës. Nën udhëheqjen e Presidentit Donald Trump, Shtetet e Bashkuara të Amerikës kundërshtojnë çdo përpjekje për të përdorur forcën, kërcënimet, apo ndikimin keqdashës në shtetet baltike apo kundër çdo aleati të traktatit”.

Zoti Pence foli në Talin, kryeqyteti i Estonisë, pas takimit me presidentin estonez Kersti Kaljulaid, presidentin e Letonisë Raimonds dhe presidenten e Lituanisë Dalia Grybauskaitė.

Nënpresidenti amerikan tha se kërkesa e Moskës për të shkurtuar 755 anëtarë të personelit diplomatik amerikan nuk do ta pengojë angazhimin e Shteteve të Bashkuara ndaj aleatëve.

"Ne shpresojmë për ditë më të mira, për marrëdhënie më të mira me Rusinë por veprimet e fundit diplomatike të ndërmarra nga Moska nuk do të pengojnë angazhimin e Shteteve të Bashkuara për sigurinë tonë, atë të aleatëve tanë dhe sigurinë e vendeve që duan liri në mbarë botën”

Zoti Pence vlerësoi gjithashtu Estoninë për përmbushjen e angazhimit financiar ndaj aleancës së Natos duke shpenzuar të paktën 2 për qind të Prodhimit të Përgjithshëm të Brendshëm për mbrojtjen dhe tha se Letonia dhe Lituania do ta arrijnë këtë nivel vitin e ardhshëm. Presidenti Trump ka përsëritur thirrjet që vendet e Natos të shtojnë shpenzimet e mbrojtjes.

Estonia, Letonia dhe Lituania kanë kërkuar shprehje konkrete të mbështetjes ushtarake amerikane. Shqetësimet rreth ekspansionizmit rus janë rritur ndjeshëm në rajonin e Balltikut pas aneksimit të Krimesë nga Rusia në vitin 2014.

Nënpresidenti Pence shkon sonte në Gjeorgji ku trupat amerikane dhe të partnerëve të Natos kanë filluar manovra ushtarake të djelën dhe më pas ai shkon në Mal të Zi, anëtari më i ri i aleancës.

"Mesazhi im për shtetet balltike, mesazhi im kur të vizitojë Gjeorgjinë dhe Malin e Zi do të jetë i njëjtë. Për aleatët tanë këtu në Evropën Lindore: Ne jemi me ju, ne qëndrojmë përkrah jush për lirinë dhe është një nder i madh për mua që ndodhem këtu” tha nënpresidenti.

Duke iu referuar prespektivës së shtimit të sanksioneve amerikane kundër Rusisë, që Kongresi miratoi javën e kaluar me shumicë dërrmuese, zoti Pence tha se ai dhe presidentit Trump “presin që sjellja e Rusisë të ndryshojë.

Zoti Pence tha se pret që presidenti Trump të nënshkruajë projektligjin e sanksioneve, i cili vendos masa ndëshkuese ndaj Koresë së Veriut, Iranit si dhe Rusisë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG