Lidhje

Sanksione ndaj mbështetësve të ISIS-it në Jemen


U.S. Secretary of the Treasury Steven Mnuchin speaks during the Future Investment Initiative conference in Riyadh, Saudi Arabia, Oct. 25, 2017.

Shtetet e Bashkuara dhe një grup shtetesh të Gjirit Persik kanë vendosur sanksione ndaj disa individëve dhe entiteteve të akuzuara për mbështetjen e Shtetit Islamik dhe Al Kaidës në Jemen.

Sekretari amerikan i Thesarit Steven Mnuchin tha në një fjalim që mbajti në kryeqytetin Rijad të Arabisë Saudite se kjo masë merret bazuar tek përfundimet e Qendrës Kundër Financimit të Terrorizmit, një grup i drejtuar bashkarisht nga Shtetet e Bashkuara dhe Arabia Saudite.

Në këtë grup marrin pjesë edhe Bahraini, Kuvaiti, Omani, Katari dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG