Lidhje

Përmbytjet e përsëritura në Nënshkodër shtyjnë të rinjtë të emigrojnë


Përmbytjet e përsëritura po shtyjnë të rinjtë të emigrojnë
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:51 0:00

Përmbytjet e përsëritura po shtyjnë të rinjtë të emigrojnë

Me përmirësimin e motit, uji ka nisur të tërhiqet nga zonat e përmbytura ne fshatrat e Nënshkodrës dhe dy lagjet periferike të qytetit. Sipas autoriteteve vendore, sipërfaqja e përmbytur sot ka zbritur në 3670 hektarë, ndërsa 350 banesa vazhdojnë të jenë të rrethuara nga uji. Në zonat e përmbytura po shfaqen edhe probleme me ujin e pijshëm, furnizimin me ushqim për bagëtitë, ndotjen masive të tokave si dhe dëmtimet në infrastrukturën publike.

Ndërkohë, përsëritja thuajse çdo vit e përmbytjeve kanë bërë që një pjesë e madhe e banorëve të Nënshkodrës, kryesisht të rinjtë, të emigrojnë jashtë vendit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG