Lidhje

Strategjia e Presidentit Trump për zgjedhjet e Kongresit në nëntor


Presidenti Donald Trump pritet ta vërë theksin tek forcimi i ekonomisë dhe përpjekjet diplomatike me Korenë e Veriut, gjatë fushatës për të mbështetur republikanët në zgjedhjet e kongresit të këtij viti, ku përcaktohet fati i kontrolli të senatit dhe Dhomës së Përfaqësuesve. Aktualisht ky kontroll është në duart e republikanëve dhe demokratët e opozitës pritet të fitojnë terren duka ia ndërlikuar atij shpresat për rizgjedhje në vitin 2020.

Donald Trumpi shpreson që imazhet e përpjekjeve të tij diplomatike me Korenë e Veriut, do t’i ndihmojnë republikanët që të ruajnë kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve dhe Senatit.

“Por Kina ka bërë një punë të mrekullueshme. Po ashtu edhe President Xi dhe Presidenti Moon. Të gjithë po bashkëpunojmë falë meje”.

Por ditët e fundit, vëmendja është zhvendosur tek kufiri jugor i Shteteve të Bashkuara dhe protestat kundër politikës për “tolerancë zero” së administratës ndaj imigracionit të paligjshëm, që përfshin ndarjen e fëmijëve nga prindërit.

Demokratët si kongresmeni Jerrod Nadler, po ngrenë zërin.

“Këto janë gabimet e një administrate që flet në emrin tonë, por së cilës i mungon një kompas moral”.

Sekretarja e Sigurisë Kombëtare, Kirstjen Nielsen po e mbron këtë qëndrim.

“Ne duhet të bëjmë punën tonë. Nuk do të kërkojmë ndjesë se po bëjmë punën tonë.”

Zoti Trump është ndoshta në qendër të fushatës për zgjedhjet e kongresit këtë vit dhe kandidatë republikanë si Katie Arrington në Karolinën e Jugut, e mbështesin atë pa rezerva.

Kandidate republikane

“Ne jemi partia e Presidentit Donald Trump.”

Por disa republikanë paralajmërojnë kundër kultit të individit të Presidentit, përfshirë senatorin që po del në pension, Bob Corker.

“Nuk është e shëndetshme për asnjë parti që të përfundojë me një situate kulti individi përsa i takon presidentit”.

Mbështetja e ulët në sondazhe për presidentin Trump, është rritur së fundmi por pozita e tij vazhdon të jetë politikisht e luhatshme. Ndërsa afrohen zgjedhjet e Kongresit, thotë eksperti i sondazheve, Frank Newport.

“Shifrat për mbështetjen e zotit Trump nuk janë pozitive. Çdo president do që të ketë mbi 50 për qind miratim dhe për zotin Trump është 42, 43 për qind. Megjithatë këto shifra nuk janë shumë të ndryshme nga ato të disa presidentëve, një vit pas pas marrjes së detyrës”.

Presidentët Ronald Reagan, Bill Clinton dhe Barack Obama përsuan humbje në zgjedhjet e mesit të mandatit në mandatin e tyre të parë, një prirje që mund të vazhdojë edhe për zotit Trump, thotë analisti Bill Galston.

“Duket se demokratët janë më entuziastë për zgjedhjet e këtij viti sesa republikanët. Gjithashtu historikisht, partia e Presidentit humb terren në zgjedhjet që mbahen dy vjet pas zgjedhjes”.

Zoti Trump pritet t’i përqendrojë përpjekjet për të rritur mirëqenien në vend dhe paqen në arenën ndërkombëtare, ndërsa përpiqet të ndihmojë republikanët dhe veten në nëntor.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG