Lidhje

Dukagjini dhe mundësitë e zhvillimit


Dukagjini është një nga zonat e thella malore të Shqipërisë, e cila gjatë 25 viteve të fundit ka patur një ndër treguesit më të lartë të largimit të banorëve. Shkak janë niveli i lartë të varfërisë, infrastruktura rrugore krejtësisht e shkatërruar, si dhe mungesa e vemendjes nga strukturat e pushtetit qendror dhe vendor. Për të tërhequr vemendjen drejt Dukagjinit, Bashkia e Shkodrës organizoi aktivitetin "Dalja në Shosh", ku u promovuan vlerat e trashëgimisë kulturore, natyra dhe produktet tradicionale, si një mundësi zhvillimi për zonën.

Dukagjini dhe mundësitë e zhvillimit
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:00 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG