Lidhje

Juria në çështjen e Paul Manaforttit vazhdon diskutimet


Juria, do marrë vendimin gjyqin e ish-menaxherit fushatës Trump, Paul Manafort, vazhdon edhe sot diskutimet prapa dyerve mbyllura.

Juria, e përbërë nga 6 burra dhe 6 gra, është mbledhur një gjykatë Virxhinias nga java e kaluar për çështjen Manafort, i cili akuzohet për mashtrime bankare dhe me taksat.

gjyqin zgjati dy javë, prokurorët thanë se Paul Manafort fshehu miliona dollarë parajsa fiskale për t’iu shmangur pagimit taksave SHBA.

Ata thanë se shumica e parave erdhën nga lobimi i bërë prej tij për ish-presidentin e rrëzuar Ukrainës Viktor Janukoviç përpara se t’i bashkohej fushatës zgjedhore Presidentit Trump vitin 2016.

Mbrojtja e zotit Manafort nuk thirri gjyq asnjë dëshmitar dhe tha se prokuroria nuk arriti provojë mjaftueshëm fajësinë e tij.

Ky është gjyqi i parë i ndërmarrë nga ekipi i prokurorit posaçëm Robert Mueller lidhje me hetimin e gjerë për ndërhyrjen ruse zgjedhjet e vitit 2016.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG