Lidhje

Arrest për vrasjen e gazetares bullgare


Video grab shows Bulgarian TV journalist Viktoria Marinova in Ruse, Bulgaria, in this still image taken on October 7, 2018. TVN.bg/Handout via Reuters. ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. NO RESALES. NO ARCHIVES - RC1932B4AF

Zyrtarët bullgarë thanë të mërkurën se autoritetet kanë arrestuar një të dyshuar për përdhunimin dhe vrasjen e gazetares Viktoria Marinova.

Kryeprokurori Sotir Tsatsarov e identifikoi të dyshuarin si Severin Krasimirov, shtetas bullgar, i cili u arrestua në Gjermani.

Zoti Tsatsarov u tha gazetarëve se deri tani hetuesit nuk besojnë se përdhunimi dhe vrasja e Marinovës kanë qenë të lidhura me punën e saj, por më tepër ishte një sulm spontan.

Marinova kishte hetuar korrupsionin e supozuar që përfshinte politikanë dhe fonde të Bashkimit Evropian. Trupi i saj u gjet të shtunën në një park të qytetit verior Ruse.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG