Lidhje

Spanjë: Prokurori kërkon burg për udhëheqësit e lëvizjes pro-pavarësi të Katalonjës


Prokurori publik i Spanjës kërkoi premten deri 25 vjet burg për nëntë udhëheqës lëvizjes për pavarësinë e Katalonjës, duke paraqitur akuza për rebelim dhe keqpërdorim fondeve publike lidhur me perpjekjet për shkëputje rajonit vitin e kaluar. Por Prokurori i Shtetit, një tjetër zyrtar qeveritar po heton gjithashtu rastin, kërkoi një dënim maksimale prej 12 vjetësh.

Qeveria konservatore e Mariano Rajoy-t imponoi qeverisjen direkte rajonin pasur verilindje vendit tetorin e 2017, pasi autoritetet e këtij fundit shpallën pavarësinë, bazuar tek një referendum cilin gjykatat spanjolle e shpallën si jokushtetues. Por falë një vote mosbesimi administrata e zotit Rajoy u rrëzua qershor dhe u zëvendësua nga një qeveri socialiste, nën drejtimin e Pedro Sanchez-it. Ky i fundit megjithëse është kundër pavarësisë se rajonit katalanas, po zbaton një qasje pajtuese drejtim rajonit, krahasuar me paraardhësin e tij

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG