Lidhje

Kosovë, dënimet për korrupsion, kritere për liberalizim të vizave


Kosovë, dënimet për korrupsion kriter për liberalizimin e vizave
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:16 0:00

Gjykata Themelore e Prishtinës, dënoi sot me tri vjet heqje lirie ish kryetarin e komunës së Lipjanit, Shukri Buja për keqpërdorim të detyrës zyrtare. Gjykimi i zotit Buja është një nga rastet e shënjestuara në kuadër të luftës kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, që dalin nga kriteret e Bashkimit Evropian për liberalizim të vizave. Por njohësit e drejtësisë thonë se praktikat e deritanishme kanë treguar se rasti mund të rrëzohet me ankesë dhe se deri më tani në Kosovë nuk ka pasur asnjë zyrtar që me aktgjykim përfundimtar është dënuar me burg efektiv për korrupsion.

Kosovë, dënimet për korrupsion kriter për liberalizimin e vizave
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:16 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG