Lidhje

Erdogani vazhdon presionin ndaj Riadit lidhur me vrasjen e gazetarit 


Yasin Aktay, an advisor to Turkey's President Recep Tayyip Erdogan, speaks during an event organized to mark the 40th day of the death of Saudi writer Jamal Khashoggi, in Istanbul, late Sunday, Nov. 11, 2018.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan vazhdon të rrisë presionin ndaj Riadit lidhur me vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi në konsullatën saudite në Stamboll.

Të martën, gazeta pro-qeveritare turke Sabah publikoi imazhe me rreze x, të asaj që dyshohet të jetë valixhja e grupit saudit, ku dukeshin mjete për të vrarë gazetarin.

Një prokuror turk ka thënë se disidentin saudit Jamal Khashoggi e vranë menjëherë pasi hyri në konsullatën e Riadit në Stamboll dhe më pas trupi i tij u pre në copa.

Jamal Khashoggi hyri në konsullatën e Arabisë Saudite më 2 tetor për të marra disa dokumente që i duheshin për martesën e tij me shtetasen turke Hatice Cengiz, i cila e priste jashtë konsullatës. Nga ai moment gazetari saudit nuk u pa më.

Presidenti turk u ka kërkuar zyrtarëve sauditë të identifikojnë bashkëpunëtorin e supozuar turk, i dyshuar për groposjen e trupit të Jamal Khashoggit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG