Lidhje

Krimet e komunizimit në Shqipëri


Krimet e komunizimit në Shqipëri
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:16 0:00

Shoqatat antikomuniste në Shqipëri po kërkojnë të bëhet më shumë për gjetjen e eshtrave të viktimave të regjimit komunist. Përfaqësuesit e tyre thanë të dielën në Gjirokastër se në zonën përreth kalasë së qytetit gjendet një varreze e ish të burgosurve të regjimit e cila duhet ndricuar. Po sot në Gjirokastër u kujtuan një ngjarje e 75 viteve më parë ku 11 persona që njiheshin për prirje nacionaliste dhe antikomuniste u pushkatuan nga forcat komuniste.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG