Lidhje

SHBA kritikon Iranin për lëshimin e satelitit


Shtetet e Bashkuara kritikuan përpjekjen e dështuar Iranit për nisur një satelit orbitë.

Zyrtarët iranianë thanë se lëshimi dështoi kur raketa mbante satelitin nuk arriti shpejtësinë e duhur për ta çuar atë orbitë.

Sipas Teheranit, programi i saj hapësinor e satelitor nuk kanë qëllime ushtarake dhe se do vazhdojë.

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo tha se lëshimi shkel një rezolutë të Këshillit Sigurimit OKB- vitit 2015 i kërkon Iranit ndalë veprimtarinë për prodhimin e teknologjisë raketave balistike për tetë vjet.

Rezoluta është pjesë e marrëveshjes bërthamore mes gjashtë vendeve dhe Iranit, nga e cila SHBA u tërhoq vitin e kaluar.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG