Lidhje

Izraeli sulmon objektiva iraniane në Siri


Në një deklaratë qeveritare të hënën, Izraeli konfirmoi se kishte kryer sulme ajrore ndaj objektivave ushtarake iraniane brenda Sirisë.

Ushtria izraelite tha se sulmet u kryen si përgjigje ndaj forcave iraniane, që kishin hedhur raketa tokë-tokë nga Siria, me objektiv Lartësitë Golan.

Izraeli tha se sulmet e tij ajrore vunë në shënjestër një qendër ushtarake në aeroportin e Damaskut, disa qendra trajnimi dhe magazina iraniane muncionesh, si dhe qendra siriane të mbrojtjes nga raketat.

“Ne mbajmë përgjegjës regjimin sirian për gjithshka që ndodh në Siri dhe i paralajmërojmë ata të mos godasin Izraelin, dhe të mos lejojnë që të tjerë të kryejnë sulme nga vendi i tyre”, tha Ministri izraelit i Mbrojtjes.

Organizata me seli në Britani “Vëzhguesi sirian për të drejtat e njeriut”, që monitoron luftën në Siri, njoftoi se sulmet izraelite vranë të paktën 11 luftëtarë pro-sirianë.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha të hënën se Izraeli do të godasë cilindo që përpiqet ta dëmtojë atë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG