Lidhje

Ditë zie në Maqedoninë e Veriut për viktimat e aksidentit


Ditë zie në Maqedoninë e Veriut për viktimat e aksidentit rrugor
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:08 0:00

E enjtja dhe e premtja në Maqedoninë e Veriut është shpallur ditë zie për shkak të humbjes së jetëve të katërmbëdhjetë pasagjerëve në aksidentin tragjik të djeshëm midis Shkupit dhe Tetovës.

14 të vdekur është bilanci i aksidentit tragjik të autobusit që dje doli nga rruga dhe u përplas pranë fshatit Llaskarcë, midis Shkupit dhe Tetovës. Shumica e viktimave dhe të plagosurve janë nga Gostivari, të moshave të ndryshme por kryesisht të rinjë, punonjës administrate, e studentë që për çdo ditë e bënin këtë rrugë.

Autoritetet kanë identifikuar vitkimat.

Prokuroria ka vazhduar hetimet edhe gjatë ditës së enjte. Shoferi i autobusit kishte humbur kontrollin; së pari ishte përplasur në bankinat e autostradës, kishte kaluar në kahjen tjetër të rrugës, për të përfunduar në një tatëpjetëze përtej rrugës rajonale që lidh Shkupin me Tetovën. Ai është marrë në pyetje; Ka kaluar me plagë të lehta dhe është lëshuar në shtëpi.

Një pjesë e pacienëteve e kanë lëshuar spitalin dhe ndodhen në shtëpitë e tyre, 35 janë shtrirë në spitalet e Shkupit dhe dy në spitalin e Tetovës. Autoritetet shëndetësore bëjnë të ditur se katër vetë janë në gjendje të rëndë por të qëndrueshme.

Kryeministri Zoran Zaev pasi vizitoi të lënduarit shprehu mirënjohje për banorët e fshatit Llaskarcë, “për humanitetin dhe solidaritetin e tyre që kishin treguar për të ndihmuar. Vepra e tyre me siguri ka shpëtuar jetën e shumicës së njerëzve”, tha Kryeministri maqedon.

Kjo tragjedi ka mbuluar në zi Gostivarin. Këshilli Komunal mbajti një seancë përkujtimore ku folën kryeministri Zaev, presidenti Gjorgje Ivanov dhe kryetari i komunës, Arben Taravari.

Ngjarja ka prekur opinonin e gjerë edhe në fqinjësi e më gjerë. Krerët shtetërorë e qeveritarë të Shqipërisë, Kosovës, Bullgarisë, Greqisë e vendeve të tjera kanë shprehur ngushëllimet e tyre.

Edhe Komisioneri evropian Johannes Hahn përmes një statusi në Twitter ka shprehur pikëllimin e thellë për aksidentin.

Ndërkaq, Ambasada amerikane në Shkup ka ulur flamurin në gjysmë shtizë, dhe ambasadori Jess Baily ka shprehur ngushëllime për humbjen tragjike të jetëve.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG