Lidhje

Betejë e ashpër për marrjen e pjesës së fundit të territorit nën kontrollin e ISIS-it


Komandantët e Forcës Demokratike Siriane që mbështetet nga Shtetet e Bashkuara, thonë se janë të angazhuar në luftime intensive ndërsa përpiqen të marrin kontrollin e enklavës së fundit të kalifatit të vetëshpallur të ISIS-it në Siri.

Të dielën një zyrtar i medias i kësaj force i tha agjencisë Reuters se parashikonin që luftimet pranë kufirit me Irakun të jenë vendimtare.

Rreth 15 mijë pjesëtarë të Forcës Demokratike Siriane që mbështetet nga Shtetet e Bashkuara, ndërmorën sulmin e fundit ndaj enklavës së vogël të ISIS-it në fshatin Baghuz në verilindje të Sirisë të premten vonë, me ndihmën e avionëve dhe artilerisë së Shteteve të Bashkuara dhe artilerisë.

Të shtunën në mëngjes, megjithë luftimet intensive, zyrtarët ishin të bindur se beteja nuk do të zgjaste shumë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG