Lidhje

Mbrojtja e monumenteve kulturore në Kosovë


Mbrojtja e monumenteve kulturore në Kosovë
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:41 0:00

Mbrojtja e monumenteve kulturore në Kosovë

Kosova ka të regjistruara më shumë se një mijë e 500 objekte të trashëgimisë kulturore të periudhave të ndryshme historike të saj. Por, ruajtja dhe shfrytëzimi i tyre posaçërisht të monumenteve vazhdon të mbetet sfidë për institucionet e vendit. Kjo vështirësohet edhe me mos anëtarësimin e Kosovës në organizatën e UNESCO-s, e cila megjithatë ka përfshirë në listën e monumenteve të mbrojtura tri objekte të trashëgimisë kulturore në Kosovë. Nga Prishtina njofton korrespodenti ynë, Leonat Shehu.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG