Lidhje

Mal i Zi: Rëndësia e ruajtjes së trashëgimisë historike dhe arkeologjike


Monumentet e trashëgimisë kulturore në Malësi
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:35 0:00

Monumentet e trashëgimisë kulturore në Malësi

Zona e Malësisë në Malin e Zi është e njohur për trashëgiminë historike dhe arkeologjike, që datojnë nga koha ilire. Ekspertët thonë se evidentimi dhe mbrojtja e këtyre monumenteve kulturore është e një rëndësie të veçantë pasi paraqet identifikimin dhe dokumentimin e historisë dhe të kulturës së zonës së Malësisë. Korrespondenti i Zërit të Amerikës Ali Salaj përgatiti kronikën që po transmetojmë:

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG