Lidhje

Fushatë ndërgjegjësimi për gjakmarrjen dhe ngujimin


Vullnetarët e organizatës "Operazione Colomba" po zhvillojnë një fushatë ndërgjegjësimi në Veri të Shqipërisë, kundër fenomenit të gjakmarrjes dhe atij të ngujimit.

Sipas përfaqësuesve të shoqatës, megjithëse fenomeni është në ulje, përsëri përbën shqetësim pasi, vetëm gjatë vitit të kaluar, për shkak të gjakmarrjes, humbën jetën 80 persona, pjesa më e madhe nga rrethet veriore të vendit.

Është e rëndësishme, thonë ata, të forcohet puna për parandalimin e krimit dhe ndërgjegjësimi i komuniteteve lokale për pasojat e gjakmarrjes.

Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Pëllumb Sulo, përgatiti një kronikën me këtë temë:

Fushatë ndërgjegjësimi për gjakmarrjen
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:11 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG