Lidhje

Dhoma e Përfaqësuesve nuk arrin të shfuqizojë gjendjen e emergjencës kombëtare


Dhoma e Përfaqësuesve nuk arriti hedhë poshtë një vendim Presidentit Donald Trump për shpalljen e gjendjes emergjencës kombëtare kufirin jugor vendit, duke i hapur rrugë zotit Trump përdorë fondet federale për ndërtimin e murit.

Votimi dhomën e kontrolluar nga demokratët (248 me 181) rezultoi 38 vota pak sesa shumica prej dy tretash e domosdoshme për rrëzuar veton e presidentit.

Presidenti shpalli muajin shkurt gjendjen e emergjencës për shkak asaj e ai e cilësoi krizë humanitare dhe sigurie kufirin jugor vendit. Ky hap do t’i mundësonte atij përdorimin e 3.6 miliardë dollarëve nga projektet e tjera qeveritare për ndërtimin e murit.

Si Dhoma e Përfaqësuesve udhëhequr nga demokratët ashtu edhe Senati me shumicë republikane, miratuan një projektligj e kundështonte masën e tij. Shumë prej kundërshtimeve lidheshin me atë se presidenti po merrte vendime për shpenzime për cilat duhet vendoste Kongresi.

Kjo ishte e para veto e presidentit Donald Trump nga marrja e detyrës vitin 2017.

Ndërkohë sekretari i Mbrojtjes Patrick Shanahan ka njoftuar se ka autorizuar ushtrinë përdorë rreth një miliard dollarë, për ndërtimin e një pengese re përgjatë kufirit amerikan me Meksikën.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG