Lidhje

Parlamenti i Kosovës krijon komisionin kundër krimeve të luftës


Parlamenti i Kosovës krijoi komision kundër krimeve të luftës dhe gjenocidit nga Serbia
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:18 0:00

Në Kosovë, parlamenti miratoi krijimin e një komisioni të veçantë për dënimin e krimeve të luftës dhe gjenocidin e ushtruar nga shteti serb ndaj popullatës së pafajshme në Kosovë. Komisioni që do të ketë synim propozimin e nismave ligjore për të dënuar krimet e luftës, pasoi deklaratat e fundit të zyrtarëve serb të përfshirë në institucionet e Kosovës dhe autoriteteve në Beograd që mohojnë krimet e luftës. Për ngjarjet e fundit reagoi edhe ambasada amerikane në Prishtinë e cila tha se mohimi i mizorive ofendon kujtimet për viktimat dhe minon përparimin në ndërtimin e një shteti demokratik dhe shumetnik

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG