Lidhje

Syri i Sheganit, fshati që la pas kontrabandën


“Syri i Sheganit”- fshati që la pas kontrabandën e naftës dhe ju drejtua peshkimit dhe turizmit
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:23 0:00

Liqeni i Shkodrës, mes Shqipërisë dhe Malit të Zi, është një nga pasuritë më të mëdha natyrore të rajonit të Ballkanit. Më shumë se 20 vite më parë, ujrat e këtij liqeni shërbyen për kontrabandën e naftës në drejtim të ish Jugosllavisë. Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Pëllumb Sulo, ishte në zonën e Syrit të Sheganit, e njohur si një nga ish qendrat më të mëdha të kontrabandës së naftës pas vitit 1992. Ai thotë se banorët tashmë i janë drejtuar traditës së peshkimit dhe turizmit, si mundësi për zhvillimin e ekonomisë familjere.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG