Lidhje

Ukraina thotë se ka kapur një grup "terrorist" rus


Autoritetet ukrainase thonë se kanë arrestuar shtatë persona , sipas tyre janë dërguar nga shërbimet ruse sigurisë, për kryer vrasje politike dhe akte tjera "terroriste", përfshirë vrasjen e agjentëve shërbimeve sekrete Ukrainës.

Shefi i shërbimit Sigurisë Ukrainës (SBU) Vasyl Hrytsak e bëri njoftimin mërkurën (17 prill), katër ditë nga mbatja e votimeve për balotazhin kuadër zgjedhjeve presidenciale Ukrainës.

një konferencë shtypi, zoti Hrytsak tha se SBU-ja pengoi "një grup sabotarorësh dhe zbuluesish terroristë shërbimeve speciale ruse "prej shtatë personash, cilët u arrestuan gjithë.

Ai tha se mërkurën u arrestua edhe një person ndihmoi grupin, por mbetet e paqartë nëse ai ishte krahas shtatëve arrestuar.

Rusia morri nën kontroll gadishullit e Krimesë mars vitit 2014 dhe u ka dhënë mbështetje fortë militantëve mbajnë pjesë rajoneve Donetsk dhe Luhansk luf, gjatë cilës janë vrarë rreth 13 mijë persona nga prilli 2014.

Zoti Hrytsak thotë se nga fillimi i vitit 2017, shërbimet ruse sigurisë kanë dërguar disa grupe sabotazhi " kanë vepruar mënyrë anonime" pjesë ndryshme Ukrainës, përfshirë atë pjesë është nën kontrollin e separatistëve rajonit Donetskut.

Ai tha se këto grupe ishin përgjegjëse për disa sulme përfshirë atë hedhjes erë një makine ku si pasojë u vra oficeri i shërbimit zbulimit ushtarak ukrainas Maksim Shapoval, qershor 2017. Një sulm tjetër Kiev parë gjatë këtij muaji gjithashtu ndaj një oficeri zbulimit, dështoi. Prokurorët thanë se personi i dyshuar për vendosjen e bombës 4 prill, u vra nga shpërthimi. Megjithatë zoti Hrytsak tha se i dyshuari, një shtetas rus, ishte gjallë dhe u kishte dhënë informacione autoriteteve ukrainase.

Zoti Hrytsak tha se "organizatori i vërte" i operacioneve një prej cilave u vra Maksim Shapovali, ishte një oficer rus i Shërbimit Federal Sigurisë (FSB), Dmitry Minayev.

Zyrtarët e SBU- kanë identifikuar një nga shtatë dyshuarit si Timur Dzortov, siç thanë ka mbajtur detyrën e zëvendës shefit stafit udhëheqësit rajonit rus Ingushetisë, Yunus-Bek Yevkurov, vitet 2015- 2017. Deri tani nuk ka patur asnjë koment nga zyrtarët rusë rreth arrestimeve.

XS
SM
MD
LG