Lidhje

Shqipëri, sektori i bujqësisë kërkon mbështetje


Shqipëri, sektori i bujqësisë kërkon mbështetje
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:02 0:00

Në Shqipëri, sektori i bujqësisë vazhdon të mbështetet nga programet e Bashkimit Europian dhe ato të Ministrisë së Bujqësisë. Nga viti në vit, skemat e mbështejes kanë ndryshuar, duke u bërë disa herë të paaritshme për fermerët. Por këtë vit, drejtues të bujqësisë në Qarkun e Shkodrës thonë se në fokus janë skemat e thjeshta, me përfitues të drejpërdrejtë fermerin dhe jo si vitet e mëparshme ku mbështetja është përqendruar tek investimet në bujqësi.

Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Pëllumb Sulo, sjell në kronikën e tij përvojën e një fermeri nga Vermoshi, skaji me verior i Shqipërisë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG