Lidhje

Cikloni në Mozambik


Në Mozambik, tridhjetë e tetë vetë janë konfirmuar të vdekur, pas Ciklonit Kenneth, e dyta stuhi vdekjeprurëse që godet vendin në gjashtë javë.

Qendra e Mozambikut për Menaxhimin e Katastrofave shprehu të hënën shqetësim, për shkak se pritet që rreshjet e shumta të vazhdojnë edhe për katër ditë të tjera.

Shiu po shkakton përmbytje dhe rrëshqitje të dheut, duke i shtuar më tej vuajtjet e njerëzve dhe duke bllokuar rrugët për t’i lejuar grupet e ndihmave të transportojnë furnizimet urgjente, si ushqimet dhe ndihmat mjekësore.

Më të rrezikuarit janë rreth 200,000 banorë të qytetit verior Pemba.

Instituti Kombëtar i Menaxhimit të Katastrofave tha të dielën se më shumë se 23,000 njerëz nuk kanë strehë dhe rreth 35,000 shtëpi janë shkatërruar pjesërisht, ose tërësisht.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG