Lidhje

Uashingtoni shtrëngon sanksionet ndaj Iranit


Shtetet e Bashkuara po shtrëngojnë sanksionet ekonomike ndaj Iranit duke i dhënë fund enjten masave lejonin disa prej blerësve mëdhenj naftës iraniane vazhdonin importet.

Sekretari i Shtetit Mike Pompeo thotë se me heqjen e klauzolave për tetë blerës, Shtetet e Bashkuara do ushtrojnë trysni maksimale ndaj qeverisë iraniane.

Departamenti amerikan i Shtetit e quajti këtë hap një përmbushje premtimit administratës Trump "për t’i çuar zero eksportet e naftës së Iranit dhe t’i mohojnë regjimit ardhurat i duhen për financuar terrorizmin dhe luftërat e dhunshme jashtë vendit".

Ky është një tjetër hap një seri masash Shtetet e Bashkuara kanë ndërmarrë kur Presidenti Trump erdhi Shtëpinë e Bardhë, me premtimin për t'u tërhequr nga marrëveshja ndërkombëtare kufizon programin bërthamor Iranit këmbim zbutjes sanksioneve ekonomike.

Presidenti Trump e njoftoi tërheqjen nga marrëveshja maj 2018 dhe sanksionet e reja hynë fuqi nëntor, me përjashtim blerjeve naftës nga Kina, India, Japonia, Koreja e Jugut, Tajvani, Turqia, Italia dhe Greqia.

nga ajo kohë, Italia, Greqia dhe Tajvani kanë ndalur importimin e naftës iraniane.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG