Lidhje

Dita e Shtypit, SHBA rithekson angazhimin për mbrojtjen e lirisë së gazetarëve


Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo tha se në Ditën Botërore të Lirisë së Shtypit, Shtetet e Bashkuara ritheksojnë angazhimin për mbrojtjen e sigurisë dhe lirisë së gazetarëve.

Në një deklaratë, zoti Pompeo tha se pavarësisht përparimit të bërë, gazetarët në mbarë botën vazhdojnë të përndiqen, të jenë në shënjestër të dhunës, madje edhe të vriten, ndërkohë që autorët e krimit mbeten pa u ndëshkuar.

Një medie e lirë dhe e pavarur, thuhet në deklaratë, është e domosdoshme për një demokraci të gjallë dhe funksionale dhe SHBA nderojnë ata që i janë përkushtuar, madje kanë sakrifikuar jetën për të mbështetur demokracinë përmes gazetarisë.

Këtë vit, marrëdhënia midis shtypit dhe demokracisë është tema kryesore e përkujtimit të Ditës Botërore të Lirisë së Shtypit.

Me këtë rast, në të gjithë botën do të zhvillohen më shumë se 100 aktivitete.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG