Lidhje

Putin, Erdogan diskutojnë për sistemin S-400


Kremlini tha se presidenti rus Vladimir Putin dhe presidenti turk Tayyip Erdogan diskutuan me telefon mbi shitjen nga Rusia sistemit S-400 si një marrëveshje është procesin e zbatimit.

Sipas Kremlinit, biseda telefonike u zhvillua gjatë fundjavës.

Shtetet e Bashkuara kanë thënë se kur bateritë raketore ruse mbërrijnë Turqi, një vend aleat i NATO-s, kjo do shkaktojë aktivizimin e sanksioneve amerikane ndaj Ankarasë.

I pari ndër sistemet e mbrojtjes kundërajrore blera nga Turqia pritet arrijë gjatë kësaj jave, sipas kanalit televiziv privat Haberturk.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG