Lidhje

Dorëhiqet shefi i zbulimit kombëtar Dan Coats


Presidenti Donald Trump njoftoi se shefi i zbulimit kombëtar, Dan Coats, po jep dorëheqjen pas dy vjetësh në detyrë dhe përplasjeve të shpeshta politike me Shtëpinë e Bardhë.

Presidenti Trump njoftoi në Twitter se Dan Coats do të japë dorëheqjen më 15 gusht. Ai e falënderoi zotin Coats për "shërbimin e tij të çmuar për vendin" dhe tha se do të emërojë në vend të tij ligjvënësin republikan nga Teksasi John Ratcliffe, i njohur si mbështetës besnik i presidentit.

Presidenti Trump e përshkroi kongresmenin Ratcliffe si një ish prokuror mjaft të respektuar.

Dan Coats ka qenë Drejtor i zbulimit Kombëtar që nga marsi i vitit 2017. Ai shpesh nuk ka qenë dakord me zotin Trump për një numër çështjesh të zbulimit, duke përfshirë politikën amerikane ndaj Rusisë, programin e armëve bërthamore të Koresë së Veriut dhe çështjen nëse Irani ka shkelur marrëveshjen bërthamore të vitit 2015, nga e cila presidenti Trump më vonë u tërhoq.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG