Lidhje

Afganistan: 14 të vrarë nga shpërthimi i një bombe në Kabul


Zyrtarët afganë thonë se si pasojë e një shpërthimi fuqishëm pranë një stacioni policie kryeqytetin e vendit Kabul, u vranë paktën 14 vetë dhe u shkaktuan dëme mëdha ndërtesat aty pranë.

Autoritetet thonë se sulmuesi shpërtheu makinën e tij mbushur me eksplozivë ndërsa hyri pikën e kontrollit jashtë selisë policisë.

Si pasojë e shpërthimit u plagosën paktën 145 vetë. Zyrtarët thonë se numri i vdekurve mund rritet.

një deklaratë grupit kryengritës thuhej se shënjestër e sulmit ishte një qendër rekrutimi për forcat e sigurisë.

Sulmi i mërkurës vjen ndërsa ish-udhëheqësit islamikë linjës ashpër Afganistan janë përfshirë bisedime paqeje me dërguarin amerikan Zalmay Khalilzad.

Lufta Afganistan e udhëhequr nga SHBA-ja nisi si përgjigje ndaj sulmeve terroriste vitit 2001 Uashington dhe Nju Jork.

Ndërkaq martën talebanët lëshuan një paralajmërim drejtuar qytetarëve afganë bojkotojnë zgjedhjet presidenciale pritet zhvillohen shtator si dhe gjitha tubimet parazgjedhore.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG