Lidhje

Katër ushtarë ukrainas vriten në lindje të vendit


Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskiy njoftoi se kishte zhvilluar një bisedë urgjente telefonike me homologun e tij rus Vladimir Putin, pas vrasjes së katër ushtarëve ukrainas lindje vendit.

Gjatë një konference për shtyp Kiev zoti Zelenskiy tha se i kishte thënë zotit Putin se ngjarje tilla nuk i shërbejnë paqes". Ai i kishte bërë thirrje atij t’u kërkonte separatistëve mbështetur nga Moska " ndalnin vrasjen e ukrainasve".

Presidenti i Ukrahinës tha se presidenti rus i kishte premtuar diçka, detaje cilës do bëheshin publike vonë.

Kremlini nuk ka bërë komente rreth bisedës telefonike mes dy homologëve.

një deklaratë 6 gusht ministrisë Mbrojtjes Ukrainës thuhej se separatistët kishin hapur zjarr gjatë asaj dite ndaj postblloqeve Ukrainës ndodhen rajonin e Donetsk-ut, duke përdorur granata-hedhëse, mitralozë dhe armë sulmi.

Ky është numri lartë i viktimave shënuar brenda një dite konfliktin e Ukrainës prej një armëpushimi arritur rreth tre javë parë.

Më shumë se 13,000 njerëz janë vrarë konflikt prej prillit të 2014-s.

Një marrëveshje armëpushimi vitin 2015 mes Rusisë dhe Ukrainës, e ndërmjetësuar nga Franca dhe Gjermania, i dha fund konfliktit madh lindje Ukrainës, megjithatë përleshje rregullta një shkalle vogël vazhdojnë marrin jetë njerëzish.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG