Lidhje

Kina thotë se Hong Kongu është në krizën më të rëndë që nga viti 1997


Një zyrtar i lartë kinez përgjegjës për mbikëqyrjen e Hong Kongut thotë se qendra financiare aziatike po përballet me "situatën rëndë" nga koha kur Britania lëshoi kontrollin mbi ishullin vitin 1997.

një konferencë për shtyp mërkurën Shenzhen, qytet kufi me Hong Kongun, kreu i zyrës qeverisë për çështjet e Hong Kongut dhe Makaos, Zhang Xiaoming, u tha qindra pranishmëve se protestat gjithnjë e dhunshme po ndikojnë gjerësiht tek shoqëria e territorit kinez.

Në Hong Kong aktivitetet e përditshme ka ndalur pas disa javë demonstratash masive rrugë nisën muajin qershor duke marrë shkas nga qëndrimet kundër një projektligji parashikonte ekstradimin për procese gjyqësore Kinë. Projektligji u pezullua, por demonstratat kanë vazhduar dhe janë zgjeruar me thirrje për demokraci madhe.

mërkurën autoritetet kineze postuan internet pamje filmike mijëra oficerë policisë, tek bënin prova për një anti-rebelim Shenzhen.

Të martën zëdhënësi i zyrës për çështjet e Hong Kongut Yang Guang, u tha gazetarëve Pekin se është vetëm "çështje kohe" përpara se drejtuesit e protestave masive ndëshkohen.

Ai tha se një grup i vogël kriminelësh e kanë shtyrë Hong Kongun "një greminë rrezikshme" dhe paralajmëroi protestuesit mos "e keqkuptojë situatën dhe mos e shohin si dobësi vetëpërmbatjen e Pekinit", siç tha ai. Yang Guang tha gjithashtu se "ata luajnë me zjarrin, do ta pësojnë prej tij".

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG