Lidhje

Lugina e Drinos zonë globalisht e rëndësishme


Lugina e Drinos zonë globalisht e rëndësishme
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:16 0:00

Lugina e Drinos në Jug të Shqipërisë është një zonë globalisht e rëndësishme për shpendët. Biologët shqiptarë po studiojnë në këtë luginë fjetoren më të madhe në Europë të skifterit Ketraverdhë dhe një lloj shqiponje të rrallë që rrezikon zhdukjen në Ballkan. Gjetjet më të fundit të biologëve shërbejnë edhe për të nxitur turizmin e zogjve që në disa zona të Shqipërisë ka nisur të paraqesë interes.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG