Lidhje

Angola dhe tregtia e skllevërve me Amerikën


Angola dhe tregtia e skllevërve me Amerikën
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:28 0:00

Ky vit shënon 400 vjetorin e mbërritjes së skllevërve të parë afrikanë në koloninë britanike që do të shndërrohej në Shtetet e Bashkuara. Në gusht 1619 në brigjet e kolonisë së Virxhinias mbërriti një anije me afrikanë që shënoi fillimin e sistemit të skllavopronarisë që zgjati mbi 200 vjet

XS
SM
MD
LG