Lidhje

Gjykata: Vendimi për pezullimin e parlamentit britanik, i paligjshëm


Të mërkurën një gjykatë skoceze e cilësoi paligjshme masën e kryeministrit britanik Boris Johnson për pezulluar parlamentin.

Gjykatësit nuk urdhëruan ndalimin e masës për pezullim, por thanë se vendimi duhet merret nga Gjykata e Lartë Britanike.

Qeveria e kundërshtoi vendimin e gjykatës dhe tha se do ta apelonte atë.

Vendimi për pezullimin pesëjavor parlamentit hyri fuqi martën.

Ligjvënësit e opozitës e kanë kundërshtuar me forcë këtë vendim duke e quajtur "grusht" shteti nga ana e zotit Johnson ndërsa Britania përballet me afatin e 31 tetorit si datë për shkëputjen nga Bashkimi Evropian.

Kryeministri Johnson ka bërë ditur se do ta largojë Britaninë nga BE-ja me apo pa një marrëveshje përcakton kushtet e ndarjes. Ai ka thënë gjithashtu se ditën do përfundojë masa për pezullimin e parlamentit do ketë kohë mjaftueshme ligjvënësit miratojnë çdo marrëveshje të re për shkëputje ai do jetë gjendje arrijë me Bashkimin Evropian.

Anëtarët e parlamentit miratuan javën e kaluar një ligj një përpjekje për detyruar zotin Xhonson t’u kërkojë udhëheqësve evropianë një zgjatje afatit shkëputjes nëse nuk arrihet një marrëveshje me shpresën për shmangur ato ata thonë se do jenë efekte shkatërruese një Brexit-i pa marrëveshje.

Paraardhësja e zotit Johnson, Theresa May, nuk arriti marrë miratimin e parlamentit britanik për një marrëveshje arritur mes qeverisë saj dhe Bashkimin Evropian. Nga ana tjetër zyrtarët e BE- kanë shprehur pak interes për rinegociuar një marrëveshje re.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG