Lidhje

Japonia mund të hedhë në det ujin e uzinës bërthamore të Fukushimës


Dhjetëra mijëra tonë ujë i kontaminuar i uzinës bërthamore Fukushimës mund hidhet oqeanin Paqësor, njoftoi martën ministri i mjedisit japonez.

Uji, i cili është rdorur për ftohur reaktorët e dëmtuar bërthamorë si pasojë e tërmetit dhe cunamit të vitit 2011, aktualisht ruhet depozita gjigande. Por kompania energjitike Tokyo Electric Power, ka nën administrim uzinën bërthamore, ka thënë se do ta zbrazë ujin deri vitin 2022.

Ministri i Mjedisit Yoshiaki Harada tha se e vetmja mundësi sipas "mendimit tij" do ishte derdhja det e ujit dhe hollimi i tij.

Gjatë tetë viteve fundit nga shkrirja e tre reaktorëve Fukushimës, rreth 200 tonë ujë radioaktiv është nxjerrë çdo ditë me pompa jashtë ndërtesës dëmtuar.

Industria e peshkimit Japoni, si dhe vendi fqinj, Koreja e Jugut, e kanë kundërshtuar me forcë idenë e hedhjes ujit kontaminuar oqean.

XS
SM
MD
LG