Lidhje

Mbahen zgjedhjet presidenciale në Tunizi


Tunizianët hodhën sot votat për presidentin e ardhshëm mes rreth 25 kandidatëve dhe rezultatet jozyrtare lënë të kuptohet që sy kandidatë jo nga sistemi politik kryesojnë.

Mbi shtatë milionë vetë kishin të drejtën të votonin në zgjedhjet e dyta të lira presidenciale të vendit, pesë vjet pas të ashtuquajturit Revolucion të Jaseminëve.

Kandidatët janë në garë për të zëvendësuar presidentin 92 vjeçar Beji Caid Essebsi që vdiq në korrik. Parashikimet janë se do të ketë një raund të dytë zgjedhjesh.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG