Lidhje

Koreja e Veriut pranon të rifillojë bisedimet me Shtetet e Bashkaura


Koreja e Veriut ka pranuar të rifillojë bisedimet bërthamore në nivel pune me Shtetet e Bashkuara, sipas një diplomati të lartë të Koresë së Veriut.

Zëvendësministri i jashtëm i Koresë së Veriut, Choe Son Hui, tha se Pheniani dhe Uashingtoni kanë rënë dakord të zhvillojnë bisedime më 5 tetor dhe do të kenë "kontakt paraprak" një ditë më parë. Nuk është e qartë se ku do të zhvillohen takimet.

Njoftimi vjen tre muaj pasi Presidenti i SHBA Donald Trump dhe udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un u takuan në zonën e çmilitarizuar që ndan dy Koretë dhe ranë dakord të rifillojnë bisedimet në nivel pune.

Që atëherë Koreja e Veriut refuzonte të caktonte një datë për bisedimet. Në vend të kësaj ajo ka sulmuar ashpër SHBA dhe Korenë e Jugut dhe ka vazhduar të testojë raketa balistike me rreze të shkurtër.

Nuk është e qartë nëse palët i kanë zbutur qëndrimet e tyre negociuese, megjithëse zhvillimet e fundit flasin për një gatishmëri të shtuar për të punuar drejt një marrëveshjeje.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG