Lidhje

Hakerat iranianë vunë në shënjestër një fushatë presidenciale amerikane


FILE - Microsoft Corp. signage is seen outside the Microsoft Visitor Center in Redmond, Washington, July 3, 2014.

Një grup hakerash, duket se është i lidhur me qeverinë iraniane, ka realizuar një operacion kundër fushatës presidenciale amerikane, njoftoi premten kompania Microsoft Corp.

Microsoft ka rejtur aktivitet kibernetik "domethënës" nga grupi, kishte vënë gjithashtu shënjestër zyrtarë aktualë e mëparshëm qeverisë amerikane, gazetarë mbulojnë politikën botërore dhe iranianë shquar jetojnë jashtë vendit, thuhej një postim kompanisë.

Në një periudhë 30-ditore mes muajve gusht e shtatorit, grupi, cilin kompania e quan "Fosfori", ka kryer shumë se 2,700 përpjekje për identifikuar llogaritë e email-eve përdoruesve specifikë dhe pas ka sulmuar 241 prej tyre llogarive.

Hakerimi me qëllimin për ndërhyrë zgjedhje është bërë një shqetësim për qeveritë, veçanërisht kur agjencitë amerikane zbulimit arritën përfundimin se Rusia zhvilloi një operacion për prishur procesin demokratik SHBA vitin 2016 si dhe për ndihmuar kandidatin e atëhershëm republikan Donald Trump fitojë zgjedhjet.

Microsoft-i e ka ndjekur Fosforin nga 2013 dhe tha mars kishte siguruar një urdhër gjykate për marrë nën kontroll 99 faqe interneti, grupi kishte përdorur për kryer sulmet.

Sipas Microsoft-it, “Fosforinjihet gjithashtu edhe me emrat APT 35, Kitten Charming dhe Ajax Security Team”.

XS
SM
MD
LG