Lidhje

Protestat në Irak sjellin më shumë viktima


Forcat e sigurisë së Irakut qëlluan me armë dhe gaz lotsjellës ndaj demonstruesve të shtunën, duke vrarë 19 vetë dhe duke plagosur dhjetra të tjerë vetëm në Bagdad në ditën e pestë të protestave antiqeveritare që kanë tronditur vendin.

Protestuesit kanë injoruar kryesisht thirrjet e qeverisë dhe udhëheqësve fetarë për qetësi. Në Bagdad, protestuesit u përballën me forcat e sigurisë në disa lagje dhe dogjën goma makinash në rrugë.

Protestat janë zgjeruar nga kërkesat fillestare për punë dhe shërbime të përmirësuara të qytetit, të tilla si uji dhe energjia, në thirrjet tani për t'i dhënë fund korrupsionit në vendin e pasur me naftë me gati 40 milion banorë.

Demonstratat vazhduan të shtunën vonë në kryeqytetin dhe zonat e Irakut jugor.

Komisioni i të Drejtave të Njeriut që është i lidhur me parlamentin, tha se që nga fillimi i protestave të martën, të paktën 94 njerëz janë vrarë dhe gati 4,000 të tjerë janë plagosur.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG