Lidhje

Ekspertët: Zhvillimet në Siri përkojnë me ambicjet gjeostrategjike të Moskës


Tërheqja e forcave amerikane po pasohet me mbërritjen e policisë ushtarake ruse në Sirinë veriore, për të pastruar zonën nga luftëtarët kurdë në bazë të marrëveshjes mes presidentëve të Rusisë dhe Turqisë. Vëzhgues të zhvillimeve në Siri thonë se nga gjithë këto lëvizje dalin të fituara Rusia dhe Turqia, ndërsa po ngrihen shqetësime se tërheqja e trupave amerikane e vë Rusinë në pozitën e një fuqie të re ndërkombëtare që mund të diktojë zhvillimet në Lindjen e Mesme. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Cindy Saine njofton nga Departamenti i Shtetit:

Trupat ruse kanë filluar patrullojnë qytetin port Kobanit, skenë e luftimeve guximshme grupeve paraushtarake kurde, mbështetura nga forcat amerikane, për dëbuar dhe mundur terroristët e ISIS-it.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Mark Esper, gjatë një vizite për qetësuar aleatët NATO, fajësoi për situatën aktuale Turqinë dhe sulmet ushtarake turke Sirinë e veriut.

“Kam qenë shumë i drejtpërdrejtë për këtë. Turqia na ka vënë gjithëve një situatë shumë keqe. Inkursioni ishte i pajustifikueshëm. Mendoj se Presidenti Erdogan ishte i fiksuar për ta realizuar këtë inkursion një mënyrë a një tjetër. Nuk ka se si hapim luftë me një aleat NATO-s, i cili ka qenë shumë i vlefshëm kur u antarësua 1952”.

Shtetet e Bashkuara kanë qenë prej shumë kohësh fuqia kryesore ndërmjetësuese Lindjen e Mesme. Por ekspertët thonë se Rusia po reagon me shpejtësi për mbushur vakumin e krijuar nga tërheqja amerikane nga Siria:

Rusia ka aktualisht diçka nuk e kanë dhe nuk e kanë pasur prej vitesh Shtetet e Bashkuara: një numër objektivash qartë për politikat e ndjekin Lindjen e Mesme. Rusia duket se ka një ide se çfarë do realizojë dhe mbështet vendet dhe grupimet cilët është zotuar t’i përkrahë, ndryshe nga qëndrimi i administratës Trump ndaj kurdëve, ndryshe nga administrata Obama tha gjëra ndryshme për Sirinë, por nuk arriti shumë,” thotë analisti Brian Katulis.

Rusët po marrin dorë baza ushtarake. Kjo është vetëm maja e ajsbergut. Ata po marrin dorë një situatë është jo vetëm interes tyre, por edhe interes regjimit Presidentit sirian Asad, i cili ka arritur ta mbajë pushtetin kryesisht falë ndihmës Moskës përmes forcave ajrore, si dhe me mbështetjen e vullnetarëve iranianë janë dërguar nga Teherani,” thotë analisti Bulent Aliriza.

Presidenti Trump thotë se Shtetet e Bashkuara ka ngjarë lënë një numër vogël trupash Sirinë juglindore për mos lejuar terroristë ISIS-it avancojnë zonat e pasura me naftë. Ekspertët thonë se këto veprime u dërgojnë një mesazh qartë aleatëve rajon:

Mesazhi se ne mbrojmë fushat e naftës, por jo popujt e këtyre zonave ka për bërë jehonë gjithë rajonin, sidomos tek partnerët dhe aleatët, cilët kanë sakrifikuar shumë për mundur ISIS-in, si për shembull kurdët Siri,” thotë analisti Katulis.

Shtetet e Bashkuara mbeten përkushtuara ndaj luftës kundër Shtetit Islamik, e siguroi Sekretari i Mbrojtjes Esper homologun britanik dhe atë francez.

XS
SM
MD
LG