Lidhje

Irani njofton se ka gjetur rezeva të madha nafte


Irani ka zbuluar një fushë të re naftë-mbajtëse që do të rrisë rezervat e e vendit me rreth një të tretën, tha Presidenti Hassan Rouhani.

Fusha, në provincën jug-perëndimore të Khuzestanit, përmban 53 miliardë fuçi të papërpunuar, tha ai. Irani është penguar të shesë naftë jashtë vendit për shkak të sanksioneve të ashpra amerikane. Sanksionet u vendosën pasi Shtetet e Bashkuara u tërhoqën nga një marrëveshje bërthamore me fuqitë botërore vitin e kaluar.

Udhëheqësi i Iranit tha se është zbuluar një rezervë e madhe nafte në rajonin jugperëndimor të vendit. Presidenti Hassan Rouhani tha se kjo depozitë natyrore ka rreth 53 miliardë fuçi naftë të papërpunuar dhe se mund të rrisë rezervat e vendit me rreth një të tretën.
“Pavarësisht të gjithë armiqëve të kombit iranian, ndërsa janë vënë sanksione ndaj shitjes së naftës iraniane dhe vendi ndodhet nën presion, punonjësit dhe inxhinierët tanë zbuluan një fushë të madhe nafte me një kapacitet prej 53 miliardë fuçi.”

Irani po përballet me sanksione të ashpra amerikane, pas vendimit të administratës së Presidentit Trump një vit më parë për tërheqjen nga marrëveshja bërthamore mes Iranit dhe fuqive botërore.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG