Lidhje

Shkon në 24 numri i viktimave nga sulmi anti protestuesve në Bagdat


Numri i vdekjeve pasi njerëz të armatosur sulmuan demonstruesit antiqeveritar në Bagdad shkoi në të paktën 24 të shtunën, thanë zyrtarët.

Policia dhe burimet mjekësore thanë se në një sulm që filloi të premten vonë, më shumë se 127 të tjerë u plagosën nga të shtënat me armë dhe goditjet me thikë. Tre oficerë policie janë në mesin e të vrarëve.

Sulmi është ndër më vdekjeprurësit në Bagdad që kur mijëra irakianë filluan demonstratat në rrugë 1 tetor, duke kërkuar reforma të gjera politike dhe ndalimin e ndikimit të Iranit në punët e brendshme të Irakut.

Persona të armatosur rëndë, të maskuar, të cilët forcat e sigurisë thanë se nuk mund t’i identifikonin, vunë në shënjestër protestuesit pranë një sheshi kryesor në qendër të Bagdadit.

Burime të sigurisë thanë se personat e armatosur hynë në rrugën kryesore që çon në shesh në një autokolonë, duke gjuajtur me armë gjatë parakalimit të tyre.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG